MEET TEAM ARMY WARRIORS 

 

The Army Recovery Care Program is thrilled to unveil the roster for Team Army, who will proudly represent our nation's warriors at the 2024 Department of Defense Warrior Games. Set to take place from June 21st to June 30th, this year's event will be hosted at the ESPN Wide World of Sports Complex at Walt Disney World Resort in Orlando, Florida. This venue promises to provide a fitting backdrop for the incredible feats of athleticism and resilience that will be on display. 

Athletes from Team Army will showcase their exceptional abilities in a range of adaptive sporting events, including wheelchair basketball, wheelchair rugby, cycling, indoor rowing, swimming, sitting volleyball, track and field, archery, precision air sports, and powerlifting. These events not only demonstrate physical prowess but also embody the unwavering determination and resilience that define our military community.

Since its inception in 2010, the Warrior Games has been a beacon of hope and inspiration, honoring the resilience and commitment of wounded, ill, and injured active duty and veteran U.S. military personnel. Building upon this legacy, the Warrior Games offers a unique platform for competitors from all service branches to come together and compete, fostering camaraderie and solidarity.

Team Army comprises wounded, ill, and injured Soldiers whose strength, perseverance, and resilience exemplify the core values of the ARCP: "Recover and Overcome." As they embark on this journey, they carry with them the pride and support of a grateful nation, inspiring us all to overcome adversity and reach new heights.

Team Army Athletes

 

COMING SOON - 2024 Warrior Games Bio Book

CPT Luis Avila
CPT LUIS AVILA

WALTER REED

SSG Abel Baez
SSG ABEL BAEZ

FORT STEWART

SPC Gerald Blakley
SPC GERALD BLAKLEY

COEUR D'ALENE, ID

CPT Steve Bortle
CPT STEVE BORTLE

EWA BEACH, HI

SPC Darnell Boynton
SPC DARNELL BOYNTON

FORT STEWART

SSG John Michael Britton
SSG JOHN MICHAEL BRITTON

JOINT BASE SAN ANTONIO

SSG Gene Calantoc
SSG GENE CALANTOC

JOINT BASE SAN ANTONIO

MAJ Victoria Camire
MAJ VICTORIA CAMIRE

JOINT BASE LEWIS-MCCHORD

SPC Berenice Carmona
SPC BERENICE CARMONA

FORT STEWART

SFC Hyoshin 'Gabi' Cha
SFC HYOSHIN 'GABI' CHA

HOUSTON, TX

CPL Patrick Dayton
CPL PATRICK DAYTON

JOINT BASE LEWIS-MCCHORD

CPT Nathan Degan
CPT NATHAN DEGAN

FORT BELVOIR

MAJ Jeremy Ditlevson
MAJ JEREMY DITLEVSON

JOINT BASE SAN ANTONIO

SFC Henry Escobedo
SFC HENRY ESCOBEDO

PEARLAND, TX

SPC Brent Garlic
SPC BRENT GARLIC

ATLANTA, GA

SPC Corine Hamilton
SPC CORINE HAMILTON

TAMPA, FL

SGT Bianca Hayden
SGT BIANCA HAYDEN

JOINT BASE LEWIS-MCCHORD

1LT Matthew Hovey
1LT MATTHEW HOVEY

FORT BELVOIR

SPC Brooke Jader
SPC BROOKE JADER

FORT RILEY

SPC Justin Patrick 'J.P.' Lane
SPC JUSTIN PATRICK 'J.P.' LANE

SAN ANTONIO, TX

SGT Shawn Lee
SGT SHAWN LEE

FORT BELVOIR

SGT Justin Mathers
SGT JUSTIN MATHERS

FORT LIBERTY

MSG Jasmin McKenzie
MSG JASMIN MCKENZIE

FORT BELVOIR

SPC Alexis Pantoja
SPC ALEXIS PANTOJA

FORT BLISS

1LT Christopher Parks
1LT CHRISTOPHER PARKS

WEATHERFORD, TX

SSG Jack Peko
SSG JACK PEKO

FORT RILEY

SFC Jeffery Peters
SFC JEFFREY PETERS

FORT RILEY

SSG Adam Proctor
SSG ADAM PROCTOR

FORT CAMPBELL

SGT Alexander Robison
SSG ALEXANDER ROBISON

WALTER REED

1LT Victoria Rollin
1LT VICTORIA ROLLIN

FORT LIBERTY

SGT Noah Rydesky
SGT NOAH RYDESKY

FORT CARSON

SPC Avery Short
SPC AVERY SHORT

FORT CARSON

SGT Jason Smith
SGT JASON SMITH

BRYANT, AL

SPC Noah Strunk
SPC NOAH STRUNK

FORT CAMPBELL

SSG DERRICK THOMPSON
SSG DERRICK THOMPSON

JOINT BASE SAN ANTONIO

CPL Melesete Togia
CPL MELESETE TOGIA

HONOLULU, HI

SPC Janmiguel Torres-Cruz
SPC JANMIGUEL TORRES-CRUZ

FORT STEWART

SPC Michael Villagran
SPC MICHAEL VILLAGRAN

HOUSTON, TX

CPT Anna Walker
CPT ANNA WALKER

FORT CARSON

1LT Hannah Wright
1LT HANNAH WRIGHT

FORT SAM HOUSTON

Event Schedule

Friday, June 21st

Powerlifting Event
Warrior Games Welcome Event
 

Saturday, June 22nd

Cycling Road Race
Wheelchair Rugby Prelims
Kick-Off Event
 

Sunday, June 23rd

Precision Air Shooting Day 1
Wheelchair Rugby Prelims
 

Monday, June 24th

Precision Air Shooting Day 1
Wheelchair Rugby Finals
 

Tuesday, June 25th

Archery Event
Wheelchair Basketball Prelims

 

Wednesday, June 26th

Indoor Rowing Event
Wheelchair Basketball Prelims
 

Thursday, June 27th

Track Event
Wheelchair Basketball Finals
 

Friday, June 28th

Field Event
Sitting Volleyball Prelims
 

Saturday, June 29th

Swimming Event
Sitting Volleyball Prelims
 

Sunday, June 30th

Character Breakfast Event
Sitting Volleyball Finals
Send-off Event